11 Aralık 2009 Cuma

notebook, dizüstü bilgisayar

notebook, dizüstü bilgisayar


Laptop

Laptop (notebook, dizüstü bilgisayar) alırken dikkat edilmesi gerekenler!
Sorularının yanıtları
Merhabalar. Bu konu notebook bilgisayar alan kişiler için gerçekten önemli. Peki nelere dikkat etmeliyiz.
  1. Masaüstü bilgisayar kullanırken kare ekranlara alışmışızdır. Mesela 17 inç ekranlar en yaygınıdır. Laptop firmaları ise genel olarak 15.4 inç wide ekran denilen monitör vermekteler. Şahsi fikrim laptop alırken 17 inç alın. Hem sayfalar daha güzel görünür, hem ekran yenileme sıklığı daha yükseğe çekilebilir, hem de minicik minicik yazılardan kurtulabilir, 1024×768 ekran çözünürlüğünü düzgün olarak kullanabilirsiniz… Örnek: 17.1″ WUXGA+ TFT 1920 x 1200 Yüksek Çözünürlüklü Parlak Ekran
  2. Artık bütün laptop satıcıları işletim sistemi olarak lisanslı windows vista(basic, home edition, business, ultimate) serilerinden vermekteler. Windows vista görsellik olarak aşmış boyutta. Peki görsellik ve arka planda çalışan onlarca program işlemciden yemek ramden ekran kartından yemek demek. Windows vista görünürde donanım canavarıdır. Windows vista kullanıcıları bilgisayarlarının iyi olduğu halde yavaş çalıştığına dikkat çekmekteler. Bu sorunları aşmak için kesinlikle; ekran kartı paylaşımsız notebook almaya ve mümkün ise 512mb almaya dikkat edin. Örnek: 512 MB DDR-3 nVIDIA GF8800M GTX DX10. (Direct-x 10 desteklidir) Aero performansını en üst düzeyde kullanabilirsiniz. Ayrıca işlemlerin de yavaş olduğu farkedeceksiniz. Bu durumlarla da karşılaşmamak için mümkün mertebe 2gb ve üzeri ram olan ve minimum 4gb ddr2 destekli laptop almaya gayret edin. Örnek: 4 GB DDR II 667 Mhz KINGSTON. Yani üzerinde min. 2gb ddr ram ve yarın birgün yükseltmek istediğinizde 4gb destekli olmalı. Tüm işlemlerin seri şekilde olabilmesi için günümüzün gelişmiş işlemcilerini kullanan laptopları tercih etmek gerekli. Mesela core 2 duo t7300 t7500 t7700 mobil işlemciler gibi. Örnek: Intel Centrino Duo Intel Core 2 duo işlemci T9500, Intel 965PM chipset. Sonuç olarak şimdiyi ve ileriyi düşünmeli. Yüksek ram ve yüksek çift çekirdek işlemci seçilmeli.
  3. Markaya o kadar da takılmamalı fakat teknik destek verebilecek firmalar tercih edilmeli. Birçok firmada laptopu aldığınızda cd vermiyor bunları da göz önünde bulundurun.
  4. Laptopta belki de en önemli konulardan birisi de batarya ömrüdür. Normal şartlarda 3-4 saatten az giden bataryası olan laptopları tercih etmeyin.
  5. Harddisk konusuna gelince yukarıdaki donanıma sahip bir laptopta standart olarak 5400 rpm li 250 veya 160 gb sata II disk beraberinde gelir. Normal olarak iyidir hızlı çalışır vs. Fakat ileriyi düşünmek ve daha iyi performans için mümkünse 7200 rpm ve 250 gb üzeri disk alabilirsiniz. Örnek: 200 GB 7200 RPM SATA 16MB Cache. Çünkü ek bir hdd yeri olmayabilir veya laptopunuz yarın birgün dolabilir veya yavaşlıktan şikayet edebilirsiniz.
  6. 4965 a/g/n protokolü desteki wifi kartı olmasına dikkat edin. Daha hızlı ve daha geniş kablosuz ağ için iyi bir seçim olacaktır. Örnek: Intel 4965 802.11 a/g.
  7. Üzerinde kart okuyucu olmasına, (hafıza kartı okuyucusu (SD, MMC, MS, MS, Pro, XD) firewire çıkışı olmasına ve tv ekranlarına yansıtmak isterseniz tv çıkışı olmasına dikkat edin. Örnek: 7-in-1 Card Reader.
  8. Her zaman hem internette hem de fotoğraf çekme amaçlı kullanabileceğiniz minumum 2megapiksel kamerası üzerinde entegre olmalıdır. Web kamerası için tak çıkart uğraşmamak için laptop alırken üzerinde webcamı olup olmadığı ve kaç megapiksel olduğunu öğrenin.
  9. Genel olarak bunlar. Fakat birçoğunuz diyeceksiniz ki bu özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayar 2000 - 2.500 YTL den aşağı olmaz. Doğru fakat 1.000 ytl zaten veriyorsunuz 1000 ytl verip devamlı sıkıntı yaşayacağınıza, off bune yavaşlık diyeceğinize, paranızı biriktirin veya taksitle mutlaka bu özelliklere sahip laptop (notebook) alın derim. Pişman olmayacaksınız...

5 yorum:

Rosa Goncalves dedi ki...

Oi! amiga vim agradecer e retribuir sua companhia em meu blog tb já sou sua, adorei fiquei feliz, parabéns aos seus lindos trabalhos com um grande abraço com carinho Rosa

Cida Crochêt dedi ki...

OLÁ MENINA LINDA!!!
VIM DESEJAR À VOCÊ E SUA FAMÌLIA,
UM LINDO NATAL E PROSPERIDADE NO NOVO ANO
UM FORTE ABRAÇO
TIA CIDA QUE TE AMA

Rosa Goncalves dedi ki...

Olá querida.
Quanta coisa linda tens por aqui! Adorei tudo! Bem alegres, integrados nesta quadra de Natal!
Bjs e boa semana. Rosa

Rosa Goncalves dedi ki...

Olá querida.
Quanta coisa linda tens por aqui! Adorei tudo! Bem alegres, integrados nesta quadra de Natal!
Bjs e boa semana. Rosa

Rosa Goncalves dedi ki...

Olá! amiga,

Nasceu o Menino Jesus
Filho da Virgem Maria
Veio ao mundo o Salvador
Naquela noite tão fria

Mote

1
Foi nascer numa choupana
Teve por berço uma manjedoura
Filho da Nossa Senhora
E neto de Santa Ana
Naquela humilde cabana
Onde a Virgem deu à luz
Uma estrela conduz
Iluminando o caminho
Entre a vaca e o burrinho
Nasceu o Menino Jesus
2
Por obra de santidade
Jesus nasceu em Belém
Veio anunciar o bem
E salvar a humanidade
Donde amor e caridade
Deu aos crentes alegria
Cuando o Anjo anuncia
A vida de Deus Menino
Gerou no ventro divino
Filho da Virgem Maria
3
Jesus nasceu pobrezinho
Para mostrar a sua humanidade
Pregando paz e amizade
Dando perdão e carinho
Mais tarde pagou sozinho
Como um vulgar pecador
Por ele ser o redentor
Foi por Deus pai enviado
Numas palhinhas deitado
Veio ao mundo o Salvador
4
S José procurou pousada
Para a Virgem se abrigar
Mas não lhe quiseram dar
Toda a porta foi fechada
Devio à hora avançada
Outro sitio não havia
Numa rude estrebaria
Onde Jesus foi nascido
Pelos animais aquecido
Naquela noite tão fria
Beijinossss Rosa